Mediateka MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • piątek, 22 stycznia 2016
  • Spotkanie autorskie z Marcinem Szewczykiem połączone z promocją książki "Silesia Noir"

   Marcin Szewczyk jest historykiem, pasjonatem rekonstrukcji historycznej, od wielu lat zaangażowanym w działalność bractwa rycerskiego. Jest prezesem Stowarzyszenia Baszta, promującego regionalne zabytki. Jest zwolennikiem i propagatorem ślonskij godki, trzykrotnym laureatem konkursu "Jednoaktówka po śląsku" organizowanego przez "Gazetę Wyborczą".

    

   "Silesia Noir" to kolejny rewelacyjny kryminał napisany kompletnie po ślonsku. Tym razem autorstwa Marcina Szewczyka z Pszowa.

    

   Czorny kryminał osadzony w konwyncji "noir". Rok 1927, Górny Śląsk, na kerym dycki padze deszcz, niesie sie mgła, za winklami a po ainfartach chowajom się elwry i chachory, a luft je pełny czornej sadze. Po Rybniku a Raciborzu szaleje psychopatyczny mordyrz, a policjo ni mo na niego rady. Do chorego szpilu z waryjotym stowo styrany życiym prywatny detektyw Herman Fox, kery mo fest wielki doświadczyni w chytaniu przestympców, ale jednocześnie od lot tropiom go wyrzuty sumiynio kere durch tłumi we sia gorzołom. Kryminalne zagadki, zwroty akcje, gorzoła a cygarety, a ku tymu przebiegło i tajymniczo famme fatale. W tle poplebiscytowo rzeczywistość, starci polskigo i niymieckigo nacjonalizmu, świat podzielony granicom na Odrze, a do tego telefony na korbla i legyndarny Ford T.

   (fragment recenzji)

    

   Serdecznie dziękujemy za tak liczne zainteresowanie naszym spotkaniem. Dziękujemy również Wydawnictwu Silesia Progress - Panu Januszowi Muzyczyszynowi i Piotrowi Długoszowi.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   piątek, 22 stycznia 2016 12:27
 • wtorek, 19 stycznia 2016
  • Wernisaż Krzysztofa Szali

   Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na wernisaż, który odbył się w miniony czwartek (14 stycznia). Cieszy nas szeroki odbiór, z jakim spotykają się nasze imprezy.

    

   Artystą przestawiającym swoje prace był pan Krzysztof Szala. Poniżej kilka cennych informacji o naszym gościu.

    

   Krzysztof Szala od 30 lat uprawia malarstwo sztalugowe, głównie w technikach farb olejnych i akrylowych. Od dzieciństwa rysuje. Zafascynowany miejscami pięknymi i egzotycznymi, zagrożonymi przez współczesną cywilizację, marząc o dalekich wyprawach, czytając książki i oglądając filmy podróżnicze, zaczął tworzyć obrazy pełne żywych i zdecydowanych kolorów. Prace przestawiają przede wszystkim kobiety oraz impresje związane z wybranymi gatunkami ginącej flory i fauny. Lubi również rysunek tuszem. Stworzył imponującą kolekcję lokomotyw i parowozów, które często prezentuje. 

    

   Jest założycielem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury Silesia Tak Art w Tychach. Uczestniczy w wielu przeglądach sztuki, z których najwyżej ceni "Rudzką jesień artystyczną" oraz słynny katowicki "ArtNaif".

    

   Corocznie daruje swoje prace na aukcje charytatywne, na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a także na rzecz fundacji "Uśmiech Dzieciom" w Katowicach i "Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci" w Rzeszowie. Jego obrazy i grafiki można spotkać w zbiorach prywatnych w Polsce oraz w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Francji, Holandii, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Tajlandii oraz w USA.

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 stycznia 2016 11:20
  • Spotkanie autorskie z Jerzym Buczyńskim

   Jerzy Buczyński, obecnie mieszkaniec Radlina, to emerytowany górnik (pracował 27 lat pod ziemią w kopalniach "Marcel" i "Pniówek"). Zawód ten w jego rodzinie był uprawiany od wielu pokoleń. Pierwsze formy literackie Jerzego Buczyńskiego zaczęły powstawać w 2001 roku - tuż po jego odejściu na emeryturę górniczą. Pisarstwo początkowo traktował niezobowiązująco, wyłącznie jako rodzaj zabawy, z czasem zaczął publikować swoje utwory w lokalnym piśmie "Kluka". Największy wpływ na jego wrażliwość artystyczną wywarły pozycje dotyczące spraw związanych ze Śląskiem, historią i tradycjami regionu.

    

   Jest autorem licznych opowiadań propagujących kulturę śląską, publikował od kilku lat w regionalnych czasopismach. Jego opowiadania w warstwie dialogowej pisane są w języku śląskim. Pisząc po polsku-śląsku, popularyzuje, poprzez podania i legendy, historię Śląska; przybliża bogaty, barwny śląski folklor, w humanistycznych opowieściach i gawędach ukazuje zaś życie, zwyczaje i obyczaje Ślązaków.

    

   Akcja opowiadań Jerzego Buczyńskiego rozgrywa się w różnych okresach - jedne odnoszą się do zamierzchłej przeszłości, inne natomiast są na wskroś współczesne. Inspiracje do tworzonych tekstów Jerzy Buczyński znajduje głównie w tradycjach domu rodzinnego - właśnie tutaj po raz pierwszy usłyszał o "utopcach", "strzygach" i innych barwnych postaciach niezmiennie od wielu pokoleń pobudzających wyobraźnię mieszkańców Górnego Śląska. Wszystkie historie nasycone są ciepłem i humorem.

    

   Podczas spotkania pan Jerzy Buczyński zaprezentował swą najnowszą powieść "Pokolenia  czerni".

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 19 stycznia 2016 10:45
 • poniedziałek, 11 stycznia 2016
  • Husyci i ruch husycki

   O husytach i wojnach husyckich, o najważniejszych postaciach związanych z ruchem husyckim (Jan Hus, Jan Żiżka i inni) niezwykle interesująco opowiadał Daniel Korbel, historyk, pasjonat, miłośnik Śląska i Czech oraz wspaniały gawędziarz. W trakcie spotkania obejrzeliśmy prezentację związaną z tematem imprezy oraz wysłuchaliśmy ciekawych nagrań.

    

   Dziękuję wszystkim, którzy nas tak licznie odwiedzili!

    

   Nasz gość wprowadził nas w nastrój oraz bardzo ciekawi opowiadał o ruchu husyckim przez prawie dwie godziny, trzymając wszystkich w napięciu.

    

   Dziękuję Panu Januszowi Muzyczyszynowi za prowadzenie spotkania.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 11 stycznia 2016 13:12

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa