Mediateka MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • poniedziałek, 21 grudnia 2015
  • Wesołych Świąt

    

   Wszystkim Użytkownikom Mediateki życzymy zdrowych,


   spokojnych, rodzinnych i pełnych ciepła


   Świąt Bożego Narodzenia

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 21 grudnia 2015 07:40
 • czwartek, 17 grudnia 2015
  • Spotkanie autorskie z Leszkiem Jodlińskim

   11 grudnia Miejska Biblioteka Publiczna gościła niezwykłego twórcę - Leszka Jodlińskiego. Spotkanie autorskie było połączone z promocją książki "Dziennik ks. Franza Pawlara", którą przetłumaczył i opatrzył komentarzem właśnie nasz gość.

   Recenzja prof. Ewy Chojeckiej:

   Historię można oglądać z wyżyn wielkich uogólnień, ogarniać rozległe horyzonty. Ale jest inaczej, kiedy bierzemy do ręki opowieść księdza Franza Pawlara. To, jak gdybyśmy dotykali tkanki samego życia, wędrowali razem z autorem po Pławniowicach tamtego strasznego czasu. Jego pamiętnik niesie jakże proste przesłanie: oto w wirach wielkiej wojny ludzka bieda zagarnia wszystkich bez różnicy narodu, statusu czy konfesji. I na koniec nie ma zwycięzców ani zwyciężonych. Są tylko ci co przeżyli lub nie, ludzie dobrze lub źle czyniący, po obydwu stronach. I jest nadzieja. Czy to nie prawdziwsze niż propagandowe schematy czarno-białych stereotypów ?

   Zasługą Leszka Jodlińskiego jest odkrycie, opracowanie i wydanie w znakomitym tłumaczeniu dokumentu dramatu 1945 roku, jakże wiarygodnego. Tekst przeleżał zapomniany przez 70 lat, a to że otrzymujemy niemieckie słowa księdza Pawlara w polskim przekładzie niechby nabrało dodatkowego wymiaru jako znak pojednania, o co na Górnym Śląsku tak trudno.

   Przybyli goście słuchali z zaciekawieniem oraz uczestniczyli w dyskusji. 

   Serdecznie dziękujemy tak licznej publice i zapraszamy na kolejne spotkania!

    

    

    

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   czwartek, 17 grudnia 2015 12:46
 • środa, 09 grudnia 2015
  • Mikołajki w bibliotece

   7 grudnia Galerię "Krekot" odwiedził niezwykły gość. Z długą białą brodą i odziany w czerwony strój wywołał uśmiech na twarzach zgromadzonych dzieci oraz ich rodziców i dziadków. Mowa oczywiście o św. Mikołaju, który przybył do nas, aby grzecznym dzieciakom porozdawać prezenty. Nie zabrakło też anioła, który swym łagodnym wyglądem wprowadził iście anielski nastrój, diabła smarującego buzie czarną sadzą, pomocnika Mikołaja, który przyniósł worek z prezentami oraz renifera.

   Zanim jednak doszło do głównego punktu programu, najmłodsi obejrzeli zimowe przygody Kaczora Donalda oraz rozwiązywali świąteczne zagadki.

    

    

    

    

   Św. Mikołaj, jego pomocnik oraz wór (jeszcze) pełny prezentów.

    

    

    

    

   A na zakończenie pamiątkowe zdjęcie :-)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 09 grudnia 2015 11:11

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa