Mediateka MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • środa, 31 sierpnia 2011
  • NOWE AUDIOBOOKI

   Stieg Larsson, TRYLOGIA MILLENIUM


   Wszystkie części bestellerowej trylogii Stiega Larssona w formie audiobooków w jednym pakiecie. „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”,” Dziewczynę, która igrała z ogniem” oraz „Zamek z piasku, który runął” interpretuje Krzysztof Gosztyła, wprowadzając słuchaczy w mroczny świat dziennikarza i wydawcy magazynu "Millennium", Mikaela Blomkvista oraz młodej, intrygującej outsiderki i genialnej hakerki, Lisbeth Salander. W pierwszej części bohaterowie wpadają na trop krwawej historii w rodzinie bogatego szwedzkiego przemysłowca, w drugiej muszą zmierzyć się z siatką przemycającą z Europy Wschodniej młode dziewczyny, w trzeciej zaś — oczyścić nazwisko Lisbeth, wywołując przy okazji burzę w rządzie, służbach bezpieczeństwa i w całym kraju.

   

    

   Ana Veloso,  DZIEWCZYNA ZNAD RIO PARAISO


   W Dziewczynie znad Rio Paraiso pisarka przedstawia losy pięknej, jasnowłosej dziewczyny, którą właściciel ziemski, Raύl Almeida, znajduje ciężko ranną nad brzegiem tytułowej rzeki. Nieznajoma nie wie, ani gdzie jest, ani kim jest, a co gorsza — nie rozumie też języka. Jak zatem znalazła się w Południowej Brazylii? Tę zagadkę — podobnie jak i wszystkie inne — będzie musiała rozwiązać.

    

    

   Jennifer Lee Carrell, WCIĄŻ MNIE PRZEŚLADUJĄ


   Kolejna sensacyjna powieść Jennifer Lee Carrell, autorki bestsellerowego Szyfru Szekspira. Również w najnowszym audiobooku, Wciąż mnie prześladują, intryga zawiązana jest wokół genialnego dramaturga, tyle że tym razem osią fabuły nie jest poszukiwanie jego zaginionego dzieła, a wystawianie Makbeta. Zadania tego podejmuje się Kate, młoda reżyserka. Prace nad tajemniczym dziełem Szekspira szybko przyjmują dramatyczny obrót... W rolę lektorki tego trzymającego w napięciu thrillera wcieliła się popularna aktorka Edyta Olszówka.

   

    

   Agatha Christie, MORDERSTWO NA PLEBANII

    

   W "Morderstwie na plebanii" słuchacze audiobooka poznają historię zbrodni dokonanej na plebanii w St. Mary Mead. Zginął znienawidzony przez wszystkich pułkownik Protheroe. Do zabójstwa przyznają się dwie osoby, ale ich zeznania są sprzeczne. W toku śledztwa lista podejrzanych coraz bardziej się wydłuża. W końcu do akcji wkracza sędziwa panna Marple…

   

    

   Agatha Christie, PORA PRZYPŁYWU


   W "Porze przypływu" słuchacze audiobooka poznają historię nalotu na Londyn, podczas którego ginie słynny potentat finansowy Gordon Cload. Zgodnie z prawem milionowa fortuna ma przypaść w udziale jego świeżo poślubionej żonie. Krewni zmarłego nie mogą się pogodzić z tym faktem.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 31 sierpnia 2011 14:33
  • Nowości filmowe

   127 GODZIN


   Uhonorowany nagrodą Akademii reżyser Danny Boyle (Slumdog. Milioner z ulicy).

   Aron Ralston (James Franco) uwielbia aktywnie spędzać czas w plenerze. Jednak kiedy spadający głaz w odległym kanionie w Utah pozbawia go możliwości ruchu, kolejna przygoda w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń zamienia się w wielkie życiowe wyzwanie. Przez pięć dni, Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf!

    

    

   ZGORSZENIE PUBLICZNE

   KOMEDIA ROMANTYCZNA PO ŚLUNSKU!

    

   Zwariowana komedia o mieszkańcach małego osiedla górniczych familoków Fytel.

   Pewnego dnia na osiedlu pojawia się przedziwna postać odziana jedynie w różowy ręcznik i maskę świni. Pojawienie się ekshibicjonisty wzbudza wielkie poruszenie wśród społeczności Fytla. W związku z pojawieniem się Zgorszeńca i bezradności lokalnej policji, mieszkańcy osiedla postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Powołują specjalną Grupę Pościgową, w której skład wchodzą m.in. Romanek oraz Motylek. Teraz szukając gorszyciela, młodzi mogą spędzać wspólnie czas, nie martwiąc się o niepotrzebne plotki...

    

    

   WŁADCY UMYSŁÓW


   Czy panujemy nad swoim przeznaczeniem, czy jakaś niewidzialna siła steruje naszym losem? Świetny thriller z udziałem Matta Damona jako człowieka, któremu dane jest ujrzeć przyszłość zgotowaną mu przez Los. Przyszłość, której nie akceptuje i którą postara się zmienić wbrew poważnym ostrzeżeniom.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 31 sierpnia 2011 14:27
 • wtorek, 30 sierpnia 2011
  • O Mediatece

           Mediateka to dział z tradycjami. Początki działalności sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej zapoczątkowano gromadzenie i wypożyczanie "książki mówionej". Inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie i spotkała się z zainteresowaniem członków Polskiego Związku Niewidomych. Z czasem oferta audiobooków była coraz szersza, a przez to także atrakcyjniejsza. Stąd był już krok do gromadzenia zbiorów na innych nośnikach i stworzenia działu z prawdziwego zdarzenia.Obecnie jest  to miejsce spotkań wszystkich, którym nie jest obce dobre kino zagraniczne i polskie, którzy lubią odpoczywać przy dźwiękach muzyki, a także dla pasjonatów gier komputerowych i tych którzy wolą posłuchać ciekawej książki. Zapytacie dlaczego? Mediateka już od ponad dwudziestu lat łamie stereotypy dotyczące biblioteki i bibliotekarek. Tutaj użytkownicy poszukują rozrywki ale i pomocy edukacyjnych oraz informacji na innych nośnikach. Mediateka to swoiste miejsce marzeń każdego nowoczesnego i wymagającego czytelnika biblioteki. Pozwala inaczej spojrzeć na działalność biblioteki,  której głównym założeniem jest przekaz informacji za pomocą słowa pisanego. My robimy to za pomocą różnorodnych nośników. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilkunastu tysięcy zbiorów. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Zachęcamy również do przeglądania naszej strony internetowej www.mediateka.r-sl.pl gdzie można za pomocą wyszukiwarki znaleźć poszukiwane wydawnictwa. Jesteśmy największą tego rodzaju placówką na Górnym Śląsku.

           Od marca 2010 r. członkowie rudzkiego koła Polskiego Związku Niewidomych mogą liczyć na pomoc ze strony biblioteki w dostarczaniu "książki mówionej" do domu. W naszych zbiorach znajduje się również film z audiodeskrypcją pt."Katyń" w reż. A. Wajdy. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Mediateką lub rudzkim kołem PZNu.                     

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:39
  • Księgozbiór

   Mediateka gromadzi również książki o tematyce muzycznej, z dziedziny kinematografii, teatru, opery itp. Znajdziemy tutaj biografie kompozytorów, wokalistów i zespołów muzycznych. Księgozbiór dzieli się na książki udostępniane czytelnikom na zewnątrz i księgozbiór podręczy.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:33
  • Wydawnictwa multimedialne

   Gromadzimy wydawnictwa multimedialne, w skład których wchodzą programy edukacyjne, do nauki języków obcych, encyklopedie tematyczne, atlasy, poradniki a także gry komputerowe.     To niewątpliwie zbiór dokumentów cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszej grupy użytkowników. Tzw. Edu-romy pozwalają dzieciom i młodzieży na poszerzenie materiału szkolnego szkoły podstawowej i gimnazjum z różnych przedmiotów. Gry edukacyjne rozwijają zdolności umysłowe, a multimedialne kursy do nauki języków obcych pozwalają na łatwiejszy i przyjemniejszy sposób przyswajania słownictwa obcego. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:32
  • Koncerty muzyczne i teledyski na płytach DVD

         Oznaczone są symbolem DVD-m. Jest to jeden z nowszych zbiorów działu, gromadzony od 2003r. W ich obrębie można znaleźć koncerty na żywo i wideoklipy zespołów i wykonawców solowych, orkiestr czy zespołów ludowych. Dzięki różnorodności wykonawców i gatunków muzycznych zbiory te znajdują odbiorców zarówno wśród młodzieży jak i osób dojrzałych.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:31
  • Kasety i płyty „książki mówionej”

           Tzw. "książka mówiona" przeznaczona jest głównie dla osób z upośledzeniem wzroku czy dyslektyków. Korzystają z niej również chętnie inni użytkownicy. Są to książki, nierzadko czytane przez wybitnych polskich aktorów. Kasety „książki mówionej” są jednym z najstarszych zbiorów gromadzonych w dziale. Mimo iż w bibliotece pojawiły się audiobooki na płytach, to kasety cieszą się powodzeniem, zwłaszcza wśród osób niewidomych i słabo widzących. Mediateka posiada szeroką ofertę książek dźwiękowych. Są nagrania lektur szkolnych, literatury pięknej i niebeletrystycznej, duży wybór bajek oraz poezja.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:31
  • Płyty kompaktowe, płyty analogowe, kasety magnetofonowe.

   Obecnie gromadzone są tylko płyty kompaktowe, tzw. CAD.  Mediateka posiada bardzo bogatą ofertę. W zbiorach naszych  znajdują się nagrania studyjne i koncertowe wykonawców solowych, zespołów czy orkiestr, od muzyki klasycznej, sakralnej przez jazz, blues, nagrania dla dzieci, muzykę instrumentalną i elektroniczną po najnowsze przeboje nadawane przez stacje radiowe.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:30
  • Filmy na DVD, Blu-Ray, Video- CD oraz kasety video.

   Filmy fabularne są jedynym zbiorem w bibliotece udostępnianym za opłatą, natomiast bajki dla dzieci, filmy popularnonaukowe, ekranizacje lektur i kabarety udostępniamy bezpłatnie.

   Okres wypożyczenia do 2 dni.

   Opłata za wypożyczenie filmu to 3 zł za  dwie doby.

   Nowości filmowe 6 zł.

   

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:28
 • sobota, 27 sierpnia 2011
  • Dary Mediateki

   Mediateka w ostatnim czasie wzbogaciła swoje zbiory o gry komputerowe dzięki darom użytkowników. Zapraszamy do przekazania Mediatece oryginalnych filmów, płyt muzycznych, gier komputerowych, audiobooków i innych zbiorów audiowizualnych, zbędnych i już nie używanych. Dzięki temu posłużą one jeszcze innym. Przyjmujemy również chętnie opakowania na płyty CD.

   Oto gry komputerowe podarowane przez Naszych użytkowników:

    Tomb Raider: The Angel of Darkness,

    Hidden Target,

    Fable: zapomniane opowieści,

    I.G.I.-2: Covert Strike,

    Prey,

    Gothic 3: Noc Kruka,

    Hitman 2:Silent Assassin,

    Gothic 3: zmierzch bogów,

    Snajper: sztuka zwyciężania,

    S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   sobota, 27 sierpnia 2011 18:37

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa