Mediateka MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • czwartek, 29 września 2011
  • GRY NA PLAYSTATION 3

   Zapraszamy miłośników gier na konsole do skorzystania ze zbiorów Mediateki. Ostatnio zostały zakupione 2 nowe gry akcji. Pierwszą z nich jest "Star Wars : The Force Unleashed II". To kontynuacja przygód sekretnego ucznia Dartha Vadera - potężnego Starkillera. Gra prezentuje nieznane dotąd wydarzenia ze świata stworzonego przez George'a Lucasa z perspektywy Ciemnej Strony Mocy.

    

    

   Kolejna gra  "Władca Pierścieni : Wyprawa Aragorna" to również gra akcji przeznaczona dla całej rodziny zafascynowanej tematyką Władcy Pierścieni. Wcielamy się w niej w króla Gondoru i przeżywamy jego najsłynniejsze przygody. "Wyprawa... " rozpoczyna się przygotowaniami do wielkiego przyjęcia organizowanego w Hobbitowie. Odbywa się ono na cześć Aragorna...

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 września 2011 08:45
 • wtorek, 13 września 2011
  • Nowa książka

   Zbiory Mediateki wzbogaciły się o rzecz cenną i ciekawą, myślę że przede wszystkim dla Ślązaków, a mianowicie książkę Marii Pańczyk-Pozdziej pt. "Po naszymu czyli po śląsku".

   Autorka w piękny, nostalgiczny i osobisty sposób wprowadza nas w świat, który odszedł chyba bezpowrotnie, świat wspomnień z dzieciństwa, rodziny, placu na którym się bawiła, gwary używanej przez babcie, ojca - nauczyciela, swoich początków w radiu.

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

    

   Książka przybliża nam powstanie pomysłu na konkurs, który autorka zrealizowała i który trwa do dzisiaj, co roku wyłaniając spośród mieszkańców Śląska tych, którzy chcą i potrafią mówić  o sobie. W gwarze opowiadają o swoich obyczajach, tradycjach, nawykach. Wzbogacona jest ilustracjami, przedstawiającymi laureatów konkursu Ślązaka Roku. Do wydawnictwa dołączono 2 płyty z nagrodzonymi tekstami od 1993 roku, kiedy to odbył się pierwszy konkurs.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 13 września 2011 12:08
 • środa, 07 września 2011
  • ZAPROSZENIE NA IMPREZĘ BIBLIOTECZNĄ

   Zapraszamy użytkowników Mediateki MBP w Rudzie Śl. na pogadankę pt. "Audiobooki - obok czy zamiast tradycyjnej książki?". Spotkanie odbędzie się dnia 27 października (czwartek) br o godz. 18.00 w Mediatece (na parterze budynku Centralnej Biblioteki). Chętnych prosimy o kontakt telefoniczny - 32- 2420586 wew. 32.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 07 września 2011 16:44
  • NOWOŚCI FILMOWE WE WRZEŚNIU

   Sala samobójców

   Dominik to zwyczajny chłopak. Ma wielu znajomych, najładniejszą dziewczynę w szkole, bogatych rodziców, pieniądze na ciuchy, gadżety, imprezy i pewnego dnia jeden pocałunek zmienia wszystko. "Ona" zaczepia go w sieci. Jest intrygująca, niebezpieczna, przebiegła. Wprowadza go do "Sali samobójców", miejsca, z którego nie ma ucieczki. Dominik, w pułapce własnych uczuć, wplątany w śmiertelną intrygę, straci to, co w życiu najcenniejsze…

   

   Jestem numerem cztery

   Głównym bohaterem filmu jest John Smith (w tej roli Alex Pettyfer). Na pierwszy rzut oka to przeciętny młody człowiek, jeden z wielu mieszkańców prowincjonalnych miasteczek w USA. Johnowi daleko jednak do przeciętności. Naprawdę jest uciekinierem z pogrążonej w wojnie planety Lorien, który na Ziemi szuka schronienia. Gdziekolwiek ucieknie, narażony jest na śmiertelne niebezpieczeństwo ze strony bezwzględnych prześladowców. Musi wybrać pomiędzy walką o zwykłe życie na Ziemi a realizacją swojego nadzwyczajnego przeznaczenia. Jest bowiem jednym z dziewięciu wybrańców. Według kolejności, jako numer cztery, teraz to on jest celem.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 07 września 2011 16:23
 • środa, 31 sierpnia 2011
  • NOWE AUDIOBOOKI

   Stieg Larsson, TRYLOGIA MILLENIUM


   Wszystkie części bestellerowej trylogii Stiega Larssona w formie audiobooków w jednym pakiecie. „Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet”,” Dziewczynę, która igrała z ogniem” oraz „Zamek z piasku, który runął” interpretuje Krzysztof Gosztyła, wprowadzając słuchaczy w mroczny świat dziennikarza i wydawcy magazynu "Millennium", Mikaela Blomkvista oraz młodej, intrygującej outsiderki i genialnej hakerki, Lisbeth Salander. W pierwszej części bohaterowie wpadają na trop krwawej historii w rodzinie bogatego szwedzkiego przemysłowca, w drugiej muszą zmierzyć się z siatką przemycającą z Europy Wschodniej młode dziewczyny, w trzeciej zaś — oczyścić nazwisko Lisbeth, wywołując przy okazji burzę w rządzie, służbach bezpieczeństwa i w całym kraju.

   

    

   Ana Veloso,  DZIEWCZYNA ZNAD RIO PARAISO


   W Dziewczynie znad Rio Paraiso pisarka przedstawia losy pięknej, jasnowłosej dziewczyny, którą właściciel ziemski, Raύl Almeida, znajduje ciężko ranną nad brzegiem tytułowej rzeki. Nieznajoma nie wie, ani gdzie jest, ani kim jest, a co gorsza — nie rozumie też języka. Jak zatem znalazła się w Południowej Brazylii? Tę zagadkę — podobnie jak i wszystkie inne — będzie musiała rozwiązać.

    

    

   Jennifer Lee Carrell, WCIĄŻ MNIE PRZEŚLADUJĄ


   Kolejna sensacyjna powieść Jennifer Lee Carrell, autorki bestsellerowego Szyfru Szekspira. Również w najnowszym audiobooku, Wciąż mnie prześladują, intryga zawiązana jest wokół genialnego dramaturga, tyle że tym razem osią fabuły nie jest poszukiwanie jego zaginionego dzieła, a wystawianie Makbeta. Zadania tego podejmuje się Kate, młoda reżyserka. Prace nad tajemniczym dziełem Szekspira szybko przyjmują dramatyczny obrót... W rolę lektorki tego trzymającego w napięciu thrillera wcieliła się popularna aktorka Edyta Olszówka.

   

    

   Agatha Christie, MORDERSTWO NA PLEBANII

    

   W "Morderstwie na plebanii" słuchacze audiobooka poznają historię zbrodni dokonanej na plebanii w St. Mary Mead. Zginął znienawidzony przez wszystkich pułkownik Protheroe. Do zabójstwa przyznają się dwie osoby, ale ich zeznania są sprzeczne. W toku śledztwa lista podejrzanych coraz bardziej się wydłuża. W końcu do akcji wkracza sędziwa panna Marple…

   

    

   Agatha Christie, PORA PRZYPŁYWU


   W "Porze przypływu" słuchacze audiobooka poznają historię nalotu na Londyn, podczas którego ginie słynny potentat finansowy Gordon Cload. Zgodnie z prawem milionowa fortuna ma przypaść w udziale jego świeżo poślubionej żonie. Krewni zmarłego nie mogą się pogodzić z tym faktem.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 31 sierpnia 2011 14:33
  • Nowości filmowe

   127 GODZIN


   Uhonorowany nagrodą Akademii reżyser Danny Boyle (Slumdog. Milioner z ulicy).

   Aron Ralston (James Franco) uwielbia aktywnie spędzać czas w plenerze. Jednak kiedy spadający głaz w odległym kanionie w Utah pozbawia go możliwości ruchu, kolejna przygoda w poszukiwaniu ekstremalnych wrażeń zamienia się w wielkie życiowe wyzwanie. Przez pięć dni, Ralston odbywa wewnętrzną, niezwykle osobistą podróż, podczas której wspomina swoich przyjaciół i rodzinę, by wreszcie odkryć w sobie desperacką odwagę i pomysłowość, które pomagają mu pokonać przeciwności losu i zamienić nieszczęście w wielki triumf!

    

    

   ZGORSZENIE PUBLICZNE

   KOMEDIA ROMANTYCZNA PO ŚLUNSKU!

    

   Zwariowana komedia o mieszkańcach małego osiedla górniczych familoków Fytel.

   Pewnego dnia na osiedlu pojawia się przedziwna postać odziana jedynie w różowy ręcznik i maskę świni. Pojawienie się ekshibicjonisty wzbudza wielkie poruszenie wśród społeczności Fytla. W związku z pojawieniem się Zgorszeńca i bezradności lokalnej policji, mieszkańcy osiedla postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Powołują specjalną Grupę Pościgową, w której skład wchodzą m.in. Romanek oraz Motylek. Teraz szukając gorszyciela, młodzi mogą spędzać wspólnie czas, nie martwiąc się o niepotrzebne plotki...

    

    

   WŁADCY UMYSŁÓW


   Czy panujemy nad swoim przeznaczeniem, czy jakaś niewidzialna siła steruje naszym losem? Świetny thriller z udziałem Matta Damona jako człowieka, któremu dane jest ujrzeć przyszłość zgotowaną mu przez Los. Przyszłość, której nie akceptuje i którą postara się zmienić wbrew poważnym ostrzeżeniom.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   środa, 31 sierpnia 2011 14:27
 • wtorek, 30 sierpnia 2011
  • O Mediatece

           Mediateka to dział z tradycjami. Początki działalności sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej zapoczątkowano gromadzenie i wypożyczanie "książki mówionej". Inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie i spotkała się z zainteresowaniem członków Polskiego Związku Niewidomych. Z czasem oferta audiobooków była coraz szersza, a przez to także atrakcyjniejsza. Stąd był już krok do gromadzenia zbiorów na innych nośnikach i stworzenia działu z prawdziwego zdarzenia.Obecnie jest  to miejsce spotkań wszystkich, którym nie jest obce dobre kino zagraniczne i polskie, którzy lubią odpoczywać przy dźwiękach muzyki, a także dla pasjonatów gier komputerowych i tych którzy wolą posłuchać ciekawej książki. Zapytacie dlaczego? Mediateka już od ponad dwudziestu lat łamie stereotypy dotyczące biblioteki i bibliotekarek. Tutaj użytkownicy poszukują rozrywki ale i pomocy edukacyjnych oraz informacji na innych nośnikach. Mediateka to swoiste miejsce marzeń każdego nowoczesnego i wymagającego czytelnika biblioteki. Pozwala inaczej spojrzeć na działalność biblioteki,  której głównym założeniem jest przekaz informacji za pomocą słowa pisanego. My robimy to za pomocą różnorodnych nośników. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilkunastu tysięcy zbiorów. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Zachęcamy również do przeglądania naszej strony internetowej www.mediateka.r-sl.pl gdzie można za pomocą wyszukiwarki znaleźć poszukiwane wydawnictwa. Jesteśmy największą tego rodzaju placówką na Górnym Śląsku.

           Od marca 2010 r. członkowie rudzkiego koła Polskiego Związku Niewidomych mogą liczyć na pomoc ze strony biblioteki w dostarczaniu "książki mówionej" do domu. W naszych zbiorach znajduje się również film z audiodeskrypcją pt."Katyń" w reż. A. Wajdy. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Mediateką lub rudzkim kołem PZNu.                     

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:39
  • Księgozbiór

   Mediateka gromadzi również książki o tematyce muzycznej, z dziedziny kinematografii, teatru, opery itp. Znajdziemy tutaj biografie kompozytorów, wokalistów i zespołów muzycznych. Księgozbiór dzieli się na książki udostępniane czytelnikom na zewnątrz i księgozbiór podręczy.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:33
  • Wydawnictwa multimedialne

   Gromadzimy wydawnictwa multimedialne, w skład których wchodzą programy edukacyjne, do nauki języków obcych, encyklopedie tematyczne, atlasy, poradniki a także gry komputerowe.     To niewątpliwie zbiór dokumentów cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszej grupy użytkowników. Tzw. Edu-romy pozwalają dzieciom i młodzieży na poszerzenie materiału szkolnego szkoły podstawowej i gimnazjum z różnych przedmiotów. Gry edukacyjne rozwijają zdolności umysłowe, a multimedialne kursy do nauki języków obcych pozwalają na łatwiejszy i przyjemniejszy sposób przyswajania słownictwa obcego. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:32
  • Koncerty muzyczne i teledyski na płytach DVD

         Oznaczone są symbolem DVD-m. Jest to jeden z nowszych zbiorów działu, gromadzony od 2003r. W ich obrębie można znaleźć koncerty na żywo i wideoklipy zespołów i wykonawców solowych, orkiestr czy zespołów ludowych. Dzięki różnorodności wykonawców i gatunków muzycznych zbiory te znajdują odbiorców zarówno wśród młodzieży jak i osób dojrzałych.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:31

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa