Mediateka MBP w Rudzie Śląskiej

Wpisy

 • wtorek, 30 sierpnia 2011
  • O Mediatece

           Mediateka to dział z tradycjami. Początki działalności sięgają lat siedemdziesiątych, kiedy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rudzie Śląskiej zapoczątkowano gromadzenie i wypożyczanie "książki mówionej". Inicjatywa została przyjęta bardzo pozytywnie i spotkała się z zainteresowaniem członków Polskiego Związku Niewidomych. Z czasem oferta audiobooków była coraz szersza, a przez to także atrakcyjniejsza. Stąd był już krok do gromadzenia zbiorów na innych nośnikach i stworzenia działu z prawdziwego zdarzenia.Obecnie jest  to miejsce spotkań wszystkich, którym nie jest obce dobre kino zagraniczne i polskie, którzy lubią odpoczywać przy dźwiękach muzyki, a także dla pasjonatów gier komputerowych i tych którzy wolą posłuchać ciekawej książki. Zapytacie dlaczego? Mediateka już od ponad dwudziestu lat łamie stereotypy dotyczące biblioteki i bibliotekarek. Tutaj użytkownicy poszukują rozrywki ale i pomocy edukacyjnych oraz informacji na innych nośnikach. Mediateka to swoiste miejsce marzeń każdego nowoczesnego i wymagającego czytelnika biblioteki. Pozwala inaczej spojrzeć na działalność biblioteki,  której głównym założeniem jest przekaz informacji za pomocą słowa pisanego. My robimy to za pomocą różnorodnych nośników. Użytkownicy mogą wybierać spośród kilkunastu tysięcy zbiorów. Każdy z pewnością znajdzie tutaj coś dla siebie. Zachęcamy również do przeglądania naszej strony internetowej www.mediateka.r-sl.pl gdzie można za pomocą wyszukiwarki znaleźć poszukiwane wydawnictwa. Jesteśmy największą tego rodzaju placówką na Górnym Śląsku.

           Od marca 2010 r. członkowie rudzkiego koła Polskiego Związku Niewidomych mogą liczyć na pomoc ze strony biblioteki w dostarczaniu "książki mówionej" do domu. W naszych zbiorach znajduje się również film z audiodeskrypcją pt."Katyń" w reż. A. Wajdy. Zainteresowane osoby prosimy o kontakt z Mediateką lub rudzkim kołem PZNu.                     

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:39
  • Księgozbiór

   Mediateka gromadzi również książki o tematyce muzycznej, z dziedziny kinematografii, teatru, opery itp. Znajdziemy tutaj biografie kompozytorów, wokalistów i zespołów muzycznych. Księgozbiór dzieli się na książki udostępniane czytelnikom na zewnątrz i księgozbiór podręczy.

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:33
  • Wydawnictwa multimedialne

   Gromadzimy wydawnictwa multimedialne, w skład których wchodzą programy edukacyjne, do nauki języków obcych, encyklopedie tematyczne, atlasy, poradniki a także gry komputerowe.     To niewątpliwie zbiór dokumentów cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród młodszej grupy użytkowników. Tzw. Edu-romy pozwalają dzieciom i młodzieży na poszerzenie materiału szkolnego szkoły podstawowej i gimnazjum z różnych przedmiotów. Gry edukacyjne rozwijają zdolności umysłowe, a multimedialne kursy do nauki języków obcych pozwalają na łatwiejszy i przyjemniejszy sposób przyswajania słownictwa obcego. 

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:32
  • Koncerty muzyczne i teledyski na płytach DVD

         Oznaczone są symbolem DVD-m. Jest to jeden z nowszych zbiorów działu, gromadzony od 2003r. W ich obrębie można znaleźć koncerty na żywo i wideoklipy zespołów i wykonawców solowych, orkiestr czy zespołów ludowych. Dzięki różnorodności wykonawców i gatunków muzycznych zbiory te znajdują odbiorców zarówno wśród młodzieży jak i osób dojrzałych.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:31
  • Kasety i płyty „książki mówionej”

           Tzw. "książka mówiona" przeznaczona jest głównie dla osób z upośledzeniem wzroku czy dyslektyków. Korzystają z niej również chętnie inni użytkownicy. Są to książki, nierzadko czytane przez wybitnych polskich aktorów. Kasety „książki mówionej” są jednym z najstarszych zbiorów gromadzonych w dziale. Mimo iż w bibliotece pojawiły się audiobooki na płytach, to kasety cieszą się powodzeniem, zwłaszcza wśród osób niewidomych i słabo widzących. Mediateka posiada szeroką ofertę książek dźwiękowych. Są nagrania lektur szkolnych, literatury pięknej i niebeletrystycznej, duży wybór bajek oraz poezja.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:31
  • Płyty kompaktowe, płyty analogowe, kasety magnetofonowe.

   Obecnie gromadzone są tylko płyty kompaktowe, tzw. CAD.  Mediateka posiada bardzo bogatą ofertę. W zbiorach naszych  znajdują się nagrania studyjne i koncertowe wykonawców solowych, zespołów czy orkiestr, od muzyki klasycznej, sakralnej przez jazz, blues, nagrania dla dzieci, muzykę instrumentalną i elektroniczną po najnowsze przeboje nadawane przez stacje radiowe.

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:30
  • Filmy na DVD, Blu-Ray, Video- CD oraz kasety video.

   Filmy fabularne są jedynym zbiorem w bibliotece udostępnianym za opłatą, natomiast bajki dla dzieci, filmy popularnonaukowe, ekranizacje lektur i kabarety udostępniamy bezpłatnie.

   Okres wypożyczenia do 2 dni.

   Opłata za wypożyczenie filmu to 3 zł za  dwie doby.

   Nowości filmowe 6 zł.

   

   

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   wtorek, 30 sierpnia 2011 12:28
 • sobota, 27 sierpnia 2011
  • Dary Mediateki

   Mediateka w ostatnim czasie wzbogaciła swoje zbiory o gry komputerowe dzięki darom użytkowników. Zapraszamy do przekazania Mediatece oryginalnych filmów, płyt muzycznych, gier komputerowych, audiobooków i innych zbiorów audiowizualnych, zbędnych i już nie używanych. Dzięki temu posłużą one jeszcze innym. Przyjmujemy również chętnie opakowania na płyty CD.

   Oto gry komputerowe podarowane przez Naszych użytkowników:

    Tomb Raider: The Angel of Darkness,

    Hidden Target,

    Fable: zapomniane opowieści,

    I.G.I.-2: Covert Strike,

    Prey,

    Gothic 3: Noc Kruka,

    Hitman 2:Silent Assassin,

    Gothic 3: zmierzch bogów,

    Snajper: sztuka zwyciężania,

    S.T.A.L.K.E.R.: Cień Czarnobyla

   Szczegóły wpisu

   Tagi:
   Autor(ka):
   md11ed23zzzz4
   Czas publikacji:
   sobota, 27 sierpnia 2011 18:37

Wyszukiwarka

Kanał informacyjny

Opcje Bloxa